Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak vytvořit vlastní video?

7. 6. 2007
Milí přátelé, drazí nepřátelé. Do ruky, nebo spíše pod oči, se Vám dostává návod na konverzi záznamů z Half-Life .dem do video souboru .avi.
Projdeme si, jak natočit záznam ze hry a to přímo z pohledu Vašich očí (myslím, že většina z Vás ví, o čem tady mluvím). Dále se dozvíte, jak z onoho záznamu, spustitelného pouze s enginem hry a dokonce pouze se stejnou verzí, vyrobit krásný a .avi filmeček, který přehrajete kdekoliv.
Tato myšlenka mě naprosto uchvátila, když jsem zjistil, že něco jako nahrávání oněch .dem jde. Už to samotné mě velice zajímalo, ale na sestřihání kouzelného filmu s titulky, efekty, prostřihy a hudbou to nestačilo. Prostě tomu něco chybělo. A když jsem viděl, dodnes pro mě nepřekonané, video uvedené na CD jednoho nejmenovaného časopisu zabývajícího se hrami, bylo rozhodnuto. Ono video mám dodnes na disku a občas se na něj ještě kouknu. Na toto video mě přivedl můj velice dobrý přítel, hráč a člověk, Cernobyl a tak bych mu tady chtěl přede všemi poděkovat. Díky.
Jednalo se o video propagující kvalitní Q3:A klan [CE]… Kdo z Vás to také shlédl, vím o čem je řeč. Úžasné akce a skvělé fragy, božský aim a vůbec celé video bylo velice dobře udělané. A podobné video se dnes naučíme také vytvořit.
Ještě bych chtěl podotknout, návod je sice psaný pro Half-Life, ale téměř stejný postup by měl jít i u jiných her, tedy pokud v nich existuje funkce jako níže popisované Startmovie. Pokud tedy hrajete něco jiného, než Half-Life, nezoufejte. Postup je stejný, jen bude zřejmě odlišné vytvoření obrázků z dema.

 
Potřeby


Pokud Vás tedy zajímá, jak vytvořit video, spustitelné i bez samotné hry Half-Life, případně s jinou verzí, čtěte dál. Samozřejmě to, že nemusíte mít Half-Life není jediná výhoda. Celkem lehce lze sestříhat opravdu kvalitní video a s trochou nadsázky lze říct, že i pokud neumíte hrát na vysoké úrovni, z tohoto videa to tak může vypadat :-)

Tyto programy budeme potřebovat (odkazy na konci článku) :
Half-Life základ, bez kterého se neobejdete
Geekplayer - není nezbytný, ale ulehčí vám dost práce
VideoMach 2 - vcelku dobrý program
Painshop PRO - vhodný pro textové „mezistřihy“ (má i dobrý animátor)
Virtual Dub - velice šikovný prográmek na editaci videa

Ale pozor, i když si seženete kvalitní programy a umíte s videem velice dobře pracovat, musíte umět něco zahrát. Stručněji řečeno, tu nejtěžší práci za Vás žádný program nevykoná, základ, ukázku Vašeho skillu (kvality hry) si budete muset nahrát sami.

Samozřejmě tyto programy jsem uvedl jako příklad, pokud máte jiný software, který plní stejno funkci, klidně použijte jej (například Adobe Photoshop místo Paintshopu), ale návod je psán pro tyto programy. Nicméně postup je vždy podobný. Kvalitu programů bych zde nerad rozebíral, každému vyhovuje něco jiného.

 

Podstata procesůNyní si ve zkratce popíšeme, co se všechno budeme dělat.
Hned ze začátku si nahrajete demo, záznam hry z pohledu Vašich očí. To jsou ale jen jakési souřadnice vašeho pohybu po mapě, pokyny pro Half-Life, jak má ukazovat Váš pohyb a vlastně vše, co uděláte.
Tyto souřadnice si pak pustíme, přes přehrávač dem Geekplayer nebo přes konzoli.
Vybereme si kvalitní dema, které budeme zpracovávat dále a stanou se cílem naší práce.
Tyto dema si pustíme a během přehrávání se budou každou vteřinu ukládat desítky screenshotů.
Screenshoty budeme muset zase složit zpět do plynulého pohybu. K tomu nám pomůže program VideoMach 2. Pokud budete chtít přidat efekty nebo video pěkně sestříhat a nestačí Vám VideoMach, Virtual Dub by měl vaše potřeby utišit.
Z jednotlivých dem tedy dostaneme krátké avi videa, které můžeme pomocí Virtual Dubu vylepšit střihem nebo efekty .
Téměř na konci práce všechny krátké klipy (nemusí být nutně krátké, ale je to lepší pro práci) složíme do výsledného dlouhého klipu.
A jako poslední krok přidáme do uceleného videa hudbu. Možná se to nezdá, ale hudba je velice důležitá.

 

Příprava


Spusťte Half-Life, zmáčkněte U, vyberte nějáké boty, activate, pak postupně mačkejte klávesy m, l, t a vyberte mapu. Samozřejmě můžete nahrávat po lanu nebo při hře po internetu. Zde tučně uvedené zkratky jsou zrychlené volby v menu (jde jen o vybrání Custom Game a botů, poté klávesa M vybere Multiplayer a klávesa L je zkratka, kterou se přepnete do LANu a klávesa T je urychlení pro vstup do menu Create Game).

Spusťte si konzoli a napište si do ní následující text:
Bind "mwheelup" "record aaa"
Bind "mwheeldown" "stop"

Tímto si nabindujeme na kolečko u myši start nahrávání (nahoru), zastavení nahrávání (dolů) a jméno souboru (aaa). Samozřejmě, pokud jste zvyklí mít zbraně na kolečku u myši, tak si to nabindujte někam jinam, ale pokud možno na velice rychle dosažitelné klávesy.
V našem případě, až šoupnete kolečkem nahoru, začne se nahrávat vše, co od té doby uděláte. A když to bude OK, tak šoupnutím kolečka dolů nahrávání stopnete. Pokud jste spokojeni, tak je to super, pokud ne, klidně začněte opět nahrávat, minulé nepovedené demo se přepíše.

 

Nahrání demaZačněme tedy nahrávat. Ve hře je velice dobré si nasbírat brnění a zbraně. Poté hrajete mnohem déle bez smrti a je to předpoklad pro nahrání dobrého dema. Se základní zbraní svět neohromíte :-). Až budete tedy připraveni na první souboj, vyhlédněte si nepřítele a pokud možno než začnete bojovat, zapněte nahrávání dema (pootočení kolečkem u myši směrem nahoru). Když se Vám souboj povede a uštědříte například pěkný headshot kuší z gaussjumpu (heh), stopněte náhrávání (kolečkem dolů) a stiskněte Escape. Tím stopnete hru a můžete se pomocí ALT + TAB přepnout do Windows, kde si najdete demo (pokud užíváte naše bindy, jmenuje se aaa.dem) . Demo si nějak přejmenujte (např. aab.dem), abyste si jej při dalším nahrávání nepřemazali. Poté se stačí přepnout zpět do hry a celý proces zopakovat. Až budete mít dostatek dobrých dem, pokračujte dále.

 

Samotná demaNuže, když máte opravdu dobré demo, spusťte si ho přes konzoli nebo přes Geekplayer.
V případě konzole, napište playdemo aaa.dem a demo se začne přehrávat (aaa.dem je název dema, které chcete přehrát).
V Geekplayeru si najdete demo, spouštěcí příponu a můžete jediným stiskem začít přehrávat. Po shlédnutí dema si můžete udělat nový úsudek o tom, zda stojí za to dávat ho do Vašeho videa. Video, o kterém se bavíme, by přeci mělo obsahovat něco neobvyklého, něco co nedokáže každý, případně co se nestává každou hru :-). Takže pokud budete mít ve výsledném videu jen samé jednoduché fragy, které by dokázal každý a jsou jen otázkou času a ne skillu je nahrát, nikoho tím neohromíte. Také je velice dobré pustit připravená dema druhé osobě. Ta by měla rozumět hře, nejlepší je, pokud se jedná o hráče stejné hry. A pokud tento hráč uzná, že je to dobré, jste na dobré cestě (ale nedejte na názor každého!!!).
Zkrátka, než přejdeme k dalšímu kroku, je třeba mít vybraná kvalitní dema, aby další práce stála za to… Právě na kvalitě nahraných dem závisí kvalita celého videa !

 

Rozdělení dem na obrázky


Právě se dostáváme k dalšímu kroku - k rozsekání dema na velké množství obrázků. Připravte si dostatek volného místa na disku, BMP obrázky, které budeme potřebovat, zabírají dost místa.
Opět máme dvě možnosti, jako postupovat. Můžete použít Geekplayer, což je volba velice pohodlná a jednoduchá nebo konzoli. Pokud z nějakého důvodu nechcete použít Geekplayer nebo ho nemáte (což při velikosti nejnovější verze – 37 kb asi nebude pravý důvod), budete muset pracovat s konzolí. To je sice o něco složitější, ale s naším návodem by to nemusel být problém. Pamatujeme na všechny! :-)

Geekplayer
Nejdříve si popíšeme práci s Geekplayerem. Není to nic těžkého a tak směle do toho. Spusťte si program a vyberte si demo a spouštěcí příponu, stejně jako když jste si jej otevírali pro přehrání. Ale ještě než demo spustíte, zaškrtněte okénko Startmovie. Tím se aktivuje operace ukládající obrázky každou vteřinu. Pak jen spusťtě demo a počkejte, než dojede do konce.

Konzole
Přes konzoli je to složitější, ale lze to v pohodě zvládnout. Podstata je naprosto stejná jako přes Geekplayer, jenže nemáte k dispozici útulné prostředí graficky zpracovaného Geekplayeru a tak musíte příkazy zadavát ručně. Takže si opět spusťte Half-Life a vyberte první položku, Console. Napište Playdemo aaa.dem (aaa.dem je samozřejmě název dema, takže když chcete přehrávat demo aab.dem tak napíšete playdemo aab.dem). Tím se spustí přehrávání dema, to už znáte. Jediná změna je v tom, že když se demo začne přehrávat, je třeba napsat další příkaz: Startmovie aaa 75. Jak vidíte, je to to samé, jako přes Geekplayer. Jen místo zaškrtávání okének píšete příkazy…

Startmovie je příkaz k operaci, která ukládá screenshoty, 75 je počet framů. Místo 75 můžete dát třeba 100, je ale třeba zadávat přibližnou hodnotu, na které Vám hra běží. A aaa je počáteční jméno obrázků, které vzniknou.
Pokud nestihnete napsat do konzole Startmovie aaa 75, než začne akce (jako že asi nestihnete), připravte si tento příkaz předem do konzole. Nejprve tedy napište Startmovie aaa 75 a poté Playdemo aaa.dem. A když se demo začne přehrávat, stiskněte v konzoli šipku nahoru a vyberete příkaz Startmovie aaa 75 bez dlouhého vypisování.

Počet framů, na kterých aktuálně hrajete zjistíte lehce. Ve hře si do konzole napište net_graph 3 a mimo dalších užitečných informací, jako je třeba ping a další, je zde i počet framů za sekundu, FPS ( frames per second ).
FPS lze zjistit příkazem , ale jeho použití nedoporučuji. Vyhodí Vám totiž relativní FPS a nikoliv skutečné FPS. Half-Life engine je totiž omezen na 100 FPS a příkazem timerefresh se v pohodě dozvíte, že máte např. jako já kolem 300-400 FPS. Takže tento příkaz nedoporučuji.

Tímto procesem dostanete demo uložené fram po framu. Obrázky jsou buď v adresáři Half-Life/Valve nebo pokud používáte Geekplayer, tak ten je myslím ukládá do vlastního adresáře. (ale nejsem si jistý, pracuji přes konzoli)

 

První avi klipyNyní máme velkou hromadu obrázků, které jsou výsledkem naší dosavadní práce. V další fázi našeho snažení se nám podaří dát je zase dohromady a udělat z nich vytoužený filmeček avi. Čtěte dál a dozvíte se jak na to :-).

VideoMach 2 - Popis programu
Spusťte si program VideoMach 2 (asi dáte stejně jako já non-commercial use).
Program má cca 6 oken a všechny se dají využít. U popisu oken je dobré si program spustit, jen abyste viděli o čem píši.
První okno vlevo nahoře - ukazuje, jak bude výsledný film vypadat, popojíždíte si dole a zhruba vidíte, jak to vypadá.
Druhé okno nahoře uprostřed - ukazuje, jak by film vypadal po použití nějakých efektů
Třetí okno vpravo nahoře - ukazuje informace o barvách, framerate a podobně. Prostě informace o tom, na čem právě pracujete.
První okno vlevo dole - umožňuje shlédnout každý obrázek zvlášť
Druhé okno dole uprostřed - ukazuje vybrané hudební doprovody.
Třetí okno vpravo dole - umožňuje přidávat efekty. Tím se příliš nezabývejte, Virtual Dub toho zvládá mnohem více.

Postup krok za krokem
V okně vlevo dole si načtete obrázky. Klepněte si na první ikonu (jakási žlutá taška) a použijte klasickou metodu - označte si první soubor, zmáčkněte CTRL + SHIFT a vyberte poslední soubor. Tím vyberete i všechny mezi tím. Raději se přesvědčte, že první obrázek je opravdu s číslem 001 a není na něm konzole. Pokud je, tak ho bez milosti smažte (nezachrání ho ani amnestie). Poslední obrázek musí mít číslo největší.
Když klepnete na pootevřenou taštičku nad levým spodním oknem podruhé, přidáte hudbu, která bude váš filmeček doprovázet (důležité, ale toto provede až na konci). Tím je s prvním oknem dole konec.
V prostředním okně, uprostřed dole je ikonka diskety. Zde si nastavíte framerate, výstupní formát, včetně cesty, kam se vám výsledný avi klip uloží. Nejlepší formát je avi nebo mpeg, hlavně zatím nenastavujte žádný kodek (DivX, Xvid), pak by se to ve Videomachu nedalo znovu editovat. Já osobně pracuji s avi, mpeg mi nějak blbne, klip je nekvalitní a nedá se na něj téměř koukat.

Pozn. : možná to zní chaoticky, ale pořádek je pro blbce, inteligent zvládá chaos :-)… Spusťte si program a všechno krásně uvidíte, přesně jako já, když podle toho, co vidím, píši tento návod.

Optimalizace
Není dobré nechávat originální velikost obrazu, velikost výsledného videa by byla příliš velká. Opět v Options si upravíte velikost videa, které vznikne. Např. 800x600 se nechá zmenšit na 320x240 a video je ještě koukatelné. Ano, kvalita jde rychle dolu, ale video by mělo být malé, aby šlo stáhnout z internetu i na modemu či ISDN. Pokud neplánujete zveřejnit video na internetu, ale třeba na CD, můžete nechat rozlišení i kvalitu jako v originále.

Konkrétně se změna rozlišení provádí následovně: Vyberte malou disketu uprostřed obrazovky
Klepněte na záložku uprostřed, jmenuje se Video
Hned uvidíte malý nadpis Resolution a tlačítko Resize
V Basic odškrtněte Automatic a tlačítkem Select vyberete rozlišení

Po stisknutí modré šipky se vám rozjede proces tvorby videa. Bude to chvíli trvat (záleží na rychlosti Vašeho PC), ale pak je téměř hotovo. Pokud děláte zatím jen krátké klípky, zvolte v nastavení (malá disketa nad prostředním oknem dole) výstup Video Only. Hudbu, jak jsem již několikrát řekl, přidáte až na konci.

Tímto způsobem si připravíte několik krátkých klipů. Až jich bude tolik, aby jejich délka dala dohromady kolem 2-3 minut, můžete přejít k dalšímu kroku. Tento čas, 2-3 minuty, je kvůli konečné hudbě. Většina songů totiž trvá tuto dobu. A kdyby na skončilo video a muzika hrála jaksi naprázdno, nebylo by to ono. Zkrátka je třeba se řídit délkou muziky, kterou chcete dát ke konečnému videu. Nebo si můžete muziku zkrátit na potřebnou délku, ale o tomto tento návod není.


 

Úpravy ve Virtual DubuKdyž si tímto způsobem vytvoříte dostatek video souborů (nebo jeden finální), můžete si je velice slušně upravit v programu Virtual Dub.Ten nabízí zajímavé efekty a možnost stříhat video soubor.
Efekty jsou jako obvykle téměř nepoužitelné, ale některé se použít dají.
Klepněte na File->Open video file a otevřete video soubor, který budeme upravovat.
Ovládání je lehké, jsou zde dvě okna.V levém okně vidíte původní video a v pravém vidíte video, jak bude vypadat, když ho uložíte. Tedy se všemi filtry a střihy, efekty a dalšími úpravami.

Efekty
Efekty, zde nazývané filtry, vybíráte v položce Video->Filters. Dobrý se mi zdál filtr LOGO, občas se hodí BLUR, MOTION BLUR a INVERT. Hlavně to nepřehánějte, ať je vidět, co to původně bylo.
Např. logo Vám umístí obrázek přes video. Funkce LOGO se používá následovně :
Otevřete si Váš video soubor v File->Open Video File
Klepněte na Video->Filters
Vpravo stiskněte Add a vyberte Logo
Dejte tři tečky u řádky Logo Image a najděte si obrázek, který chcete použít
A je hotovo, obrázek je před klipem, pokud chcete, aby byl obrázek částmi
průsvitný, musíte nastavit ještě Alpha Channel.

Další zajímavá volba je Justification, která Vám umožní umístit do videa text.

Pozn.: na stránce Virtual Dubu jsou na stažení další filtry, např. nějaké speciální zaostření, to se může hodit.
Na spodní ose si můžete video klip posouvat a hlavně střihat.

Stříhání
Najedete si na začátek sekce, kterou chcete vystřihnout, klepnete na klávesu HOME, najedete si na konec a dáte klávesu END. Na ose se zvýrazní vámi vybraná sekce, pak lze vymazat stiskem klávesy DELETE nebo ji klasicky přes File->Save As, uložit jako samostatný kousek.


 

Poslední krokyJeště než se pustíme do posledních operací, tak vám doporučím - vložte mezi jednotlivé části výsledného filmu nějaké texty. Tedy obrázkové soubory s textem, jako mají například v již výše zmiňovaném videu z Q3:A klanu. Na začátku mají obrázek s textem : Just as Every Group of Hardcore Gamers has their story…(Každá skupina hardcore hráčů má svůj příběh) . Tyto texty dovedou slušně vylepšit film a nemusíte používat žádný filtr ani titulkování. Prostě si něco napíšete v Painshopu, trochu to případně vylepšíte a můžete přidat třeba obrázek s herním motivem. Výsledek vložíte jako jeden obrázek k dalším při vytváření posledního filmu. Nezapomeňte nastavit u tohoto obrázku odpovídající framerate, jinak Vám text zmizí okamžitě. Pokud je totiž celé video ve 75 framech, bude tam tento obrázek jen 1/75 sekundy. A to nepřečte ani hodně dobrý čtenář, natož člověk se zkaleným zrakem od každodenního vysedávání před monitorem :-)) FPS lze upravovat u každého klipu ve VideoMachu zvlášť. Stačí klepnout v levém dolním okně pravým tlačítkem, vybrat z nabídky Frame Rate a nastavit odpovídající FPS. Například ze 60 stačí dát 30 a video je pak efektně zpomalené na polovinu rychlosti.
O zrychlení to platí naopak., když máte 60 a chcete, aby video běželo rychleji, nastavíte třeba 120 a video jede jedenkrát rychleji.

 

Finální operaceKdyž máte všechny videa nastříhané, efekty přidané a případně máte připravené textové mezibloky (Just as every group…..), jste jen kousek od narození vašeho dítka jménem Absolute Ownage Video. (klidně si to pojmenujte jinak :-)).
Spusťte si, naposledy, VideoMach, nacpěte si do něj všechny před tím vytvořené klipy, mezi ně si podle libosti dejte ty textové obrázky (pokud jste je ještě nepřilepili do nějakých videí). Koukněte se, jak je to celé dlouhé, vyberte stejně dlouhou hudbu(tedy všechny avi klipy s textovýmy obrázky dohromady). Nastavte Output, dejte konečně kodek Xvid nebo jiný, který máte a víte, že není špatný. Nastavte si velikost okna (ale to jste asi už udělali) na menší rozlišení. A spusťte celý proces modrou šipkou uprostřed… Bude se Vám to dělat možná i několik desítek minut či hodin, ale výsledek snad bude stát za to. Pozor snad jen na volné místo na disku. Smažte BMP obrázky, které už nepotřebujete a vždy se ujistěte, že máte dostatek místa. Jinak se Vám stane, že vám v půlce tvoření vyjede informace, že nemáte místo na disku.


 

Satisfakce


A když tohle všechno dokážete, vytvoříte určitě krásný film, který jen vyzdvihne vaše plusy a schová vaše nedostatky. Jen bych chtěl dodat, dělejte si avi jen z vlastních dem, nekraďte nikomu jeho hru… To není fair-play a pokud každý ví, že nehrajete tak, jak je to vidět z videa, tak se na to stejně jednou přijde. A pokud hrajete stejně kvalitně jako ten, komu byste chtěli ukrást jeho hru, tak není důvod, nahrajte si to sami a budete mít čisté svědomí.

 

Downloads


A pokud jste dočetli až sem, čeká Vás slibovaná odměna, homepages uváděných programů, kde si je můžete stáhnout.
Virtual Dub - www.virtualdub.org
VideoMach - gromada.com/VideoMach
Geekplayer - www.geekboys.org/geekplay
Paintshop - www.jasc.com

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

retertertert https zona.website

(Arthuhdfge, 24. 11. 2020 20:33)

https://zona.website/ — Free films, music videos! Big collection!

спальни икеа

(domosProge, 13. 11. 2020 23:49)

https://u.to/E18mGg

vad Г¤r digitalisering aperca.se

(aperca.se, 6. 11. 2020 6:59)


I pay a visit daily a few websites and blogs to read content, however this website gives quality based articles. puzzc.aperca.se/map11.php vad Г¤r digitalisering

What have you been up to? Talking about covid

(rambonit, 6. 11. 2020 6:55)

What have you been up to? I am fascinated about covid19. Can you talk about it? If the same thread is opened please redirect my post :). Thanks :).

PS: I don't know any people with covid and you? rambo :D

enugn.se yrsel vid trötthet

(enugn.se yrsel vid trötthet, 5. 11. 2020 7:00)


I used to be able to find good info from your content. yrsel vid trötthet enugn.se/map12.php

sans for humor munhea.se

(munhea.se, 4. 11. 2020 16:11)


you're in point of fact a excellent webmaster. The site loading velocity is incredible. It kind of feels that you are doing any distinctive trick. Furthermore, The contents are masterwork. you've done a magnificent task on this subject! brigr.munhea.se/map8.php sans for humor

netgear trådlös brygga aperca.se

(aperca.se, 4. 11. 2020 13:03)


Howdy! I know this is kinda off topic however , I'd figured I'd ask. Would you be interested in exchanging links or maybe guest authoring a blog article or vice-versa? My site goes over a lot of the same topics as yours and I think we could greatly benefit from each other. If you're interested feel free to shoot me an e-mail. I look forward to hearing from you! Superb blog by the way! match.aperca.se/map7.php netgear trådlös brygga

persdap.se svenska spahotell halland

(persdap.se svenska spahotell halland, 4. 11. 2020 4:41)


Paragraph writing is also a excitement, if you know then you can write or else it is complicated to write. svenska spahotell halland persdap.se/map15.php

benmmdi.se

(benmmdi.se, 3. 11. 2020 16:06)


wonderful issues altogether, you just received a new reader. What may you suggest about your put up that you just made a few days in the past? Any positive? benmmdi.se/map11.php vad Г¤r koloskopi

Г¤r parmesan laktosfri munhea.se

(munhea.se, 3. 11. 2020 3:46)


Hey there! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick shout out and say I truly enjoy reading through your posts. Can you suggest any other blogs/websites/forums that deal with the same topics? Appreciate it! toyba.munhea.se/map4.php Г¤r parmesan laktosfri

tumphati.se

(tumphati.se, 3. 11. 2020 1:45)


Hey there would you mind stating which blog platform you're using? I'm looking to start my own blog in the near future but I'm having a difficult time choosing between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your layout seems different then most blogs and I'm looking for something unique. P.S My apologies for getting off-topic but I had to ask! tumphati.se/map1.php keso cottage cheese

hemorrojdsalva runt Г¶gonen aperca.se

(aperca.se, 2. 11. 2020 19:50)


Wow! In the end I got a web site from where I know how to genuinely obtain useful information regarding my study and knowledge. helmp.aperca.se/map9.php hemorrojdsalva runt Г¶gonen

azilopar.se

(azilopar.se, 2. 11. 2020 1:53)


I do accept as true with all the ideas you've introduced for your post. They are really convincing and can definitely work. Still, the posts are very quick for beginners. May just you please extend them a bit from next time? Thanks for the post. azilopar.se/map26.php bromssköld bmw e46

matte cc cream munhea.se

(munhea.se, 1. 11. 2020 15:14)


Great goods from you, man. I've understand your stuff previous to and you are just too fantastic. I actually like what you've acquired here, certainly like what you are stating and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still care for to keep it sensible. I cant wait to read far more from you. This is actually a wonderful web site. parre.munhea.se/map6.php matte cc cream

benmmdi.se

(benmmdi.se, 1. 11. 2020 9:55)


Outstanding story there. What happened after? Good luck! benmmdi.se/map23.php smärta i magen under naveln

svamp i svælget symptomer aperca.se

(aperca.se, 31. 10. 2020 23:58)


Oh my goodness! Awesome article dude! Thank you so much, However I am going through problems with your RSS. I don't understand why I can't subscribe to it. Is there anybody else getting identical RSS issues? Anyone who knows the solution can you kindly respond? Thanx!! margo.aperca.se/map8.php svamp i svælget symptomer

persdap.se

(persdap.se, 31. 10. 2020 23:42)


Good write-up. I certainly appreciate this site. Keep it up! persdap.se/map18.php mina vårdkontakter malmö

egluopu.se

(egluopu.se, 31. 10. 2020 6:27)


No matter if some one searches for his essential thing, thus he/she desires to be available that in detail, so that thing is maintained over here. egluopu.se/map20.php victoria secret priser sverige

ryobi dyckertpistol test munhea.se

(munhea.se, 31. 10. 2020 2:49)


This is really interesting, You're a very skilled blogger. I have joined your rss feed and look forward to seeking more of your great post. Also, I have shared your site in my social networks! compe.munhea.se/map4.php ryobi dyckertpistol test

persdap.se

(persdap.se, 30. 10. 2020 6:29)


You could definitely see your skills within the work you write. The arena hopes for even more passionate writers such as you who aren't afraid to say how they believe. Always follow your heart. persdap.se/map37.php hälsokost stora höga


1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10

následující »